Lezecká Revue

Haute Route v novém pojetí

Mezi známé horské traverzy, který se absolvuje většinou na lyžích, patří alpská Haute Route. Jde o přechod Alp z Grand Montents - Argentiere do Zermattu, který měří téměř 200 kilometrů s postupným převýšením přes osm kilometrů. Cesta většinou trvá šest až sedm dní.

Klasický itinerář tohoto alpského supertraverzu zní : sedlo Grand Montets , Col du Chardonnet, Champex, cesta do Bourg St Pierre, Col du Sonadon, Otemma Glacier, Col du Petit Mont Colon, Col de l'Eveque, Col du Mont Brule, Col de Valpelline a Zermatt .
První kompletní přechod Haute Route na lyžích se podařil v roce 1911.

O sedmdesát osm let později, francouzský horolezec Denis Pivot přešel solo klasickou Haute Route za 19 hodin a 24 minut. V roce 2006 čas zlepšil dokonce o 1 hodinu a 24 minut. Svojí cestu začal stejně jak při svém prvním rekordu, na konečné lanovky v sedle Grands Montents, na cestě do Bourg St. Pierre však použil automobil.

Pivotův solo traverz se stal inspirací pro trio Francouzů, Stephan Brosse, Lionel Bonnel and Laurent Fabre , kteří se letos rozhodli, že během cesty nepoužijí žádných z technických prostředků tedy ani lanovku na Grand Montents. Ke klasickému itineráři si přidali i 15 kilometrů dlouhý úsek z parkoviště v Chamonix až k lanovce v Argentiere, kterou také nepoužili.

V takto čistém stylu dorazili ke kostelu v Zermattu po 21 hodinách a 11 minutách.Vytvořili tak nový rekord v přechodu Haute Route, bez použití technických prostředků během cesty.

podle Denise Pivota, foto: LRevue

Haute Route, itinerar

img1

Lanovka na Grands Montent

sestup ze sedla Grands Montents do doliny Argentiere

pod severkou Les Droites

detail
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.