Lezecká Revue

Nepálští Maoisté opět účtují

V severozápadním Nepálu, v oblasti Dolpa, Maoisté znovu začali vybírat od trekařů a horolezců tzv. ' turistickou taxu' ve výši 15 USD na hlavu. Podle křídla Maoistické strany nazývané Liga mladých komunistů jdou poplatky na údržbu trekové trasy vedoucí do základního tábora pod Dhaulágiri.

Je to poprvé od roku 2006, kdy bylo oficiálně potlačeno ozbrojeného Maoistického povstání nepálskou vládou.
Ozbrojené povstání Maoistů začalo v roce 1996. Od té doby každý rok docházelo, k vymáhání poplatků za vstup do oblastí kontrolovaných Maoisty. Šlo o taxy , které museli trekaři a horolezci zaplatit vedle oficiálních poplatků za absolvování treku nebo za 'lezecká povolení' na vybrané kopce.

Nepálská vláda na tuto situaci reagovala snížením oficiálních poplatků za kopce (částečně i za Everest). Zvýšila také počet kopců na které je možné získat 'lezecké povolení' na 326. A to proto aby zamezila odlivu turistů ze Západu díky zhoršené bezpečnostní situaci v zemi.

Vesnice Lukla byla v roce 2004, kdy jsem Nepál navštívil, plně pod kontrolou nepálské armády. Ta kontrolovala i nejvíce navštěvovanou trasu do základního tábora pod Everestem vedoucí údolím řeky Dudhkoshi a Imja Drangka a další údolí v okolí vesnice Namche Bazar.

Údolí Hinku Khola, kterým vede cesta pod Mera peak 6470m a také pod Kyashar 6770m nebo pod SV stěnu Kang Tegy 6685m či JV stěnu Malanphulanu 6573m, bylo obsazeno Maoisty.
Jejich Check point - místo kde vybírali svůj poplatek- bylo ve vesnici Kote. Tenkrát kasírovali 3000 rupií na hlavu, což bylo v přepočtu asi 100USD.

Následující fotografie jsou z roku 2004 z trekové trasy pod Mera Peak . Šestitisícovka Mera peak leží severovýchodně od Lukly. Pro relativně snadnou dostupnost patří k častým cílům návštěvníků okolí Everestu.

Zdroj:www.enn.com,www.kantipuronline.com

img1

doklad o příspěvku Maoistům

hory nad Luklou

Kyashar 6770m

Mera Peak

kemp v sedle Mera La

výstup na Mera Peak
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.