Lezecká Revue

Je dost Těžká?

Poslední tři délky schází ke kompletnímu volnému přelezu nového projektu na Madagascaru ve stěně masívu Tsaranoro (Andringitra National Park).
Vznikající cesta s názvem Tough Enough? (Dostatečně těžká?)má 12 délek. Nejtěžší volně přelezená délka je za 8c+.
Během května se ji podařilo stylem RP přelézt James McHaffie, který na projektu pracuje společně s Davidem Pickfordem, (oba jsou Angličani).

40 metrové lezení v plotně přišlo Jamesi o dost těžší než proslulý Johnny Dawesův The Very Big And The Very Small (8b+/c) v břidlicovém lomu Dinorwig ve Walesu. James McHaffie má třetí přelez tohoto Dawesova plotnového extrému.

Po dokončení cesty se bude obtížnost jednotlivých délek pohybovat kolem 7b+, 8a, 8c, 7c, 8a+, 8a+, 8c, 8b+, 8b, 8c+, 8c, 6c. Tough Enough? tak aspiruje na nejtěžší bigwallovou cestu na světě.

450 metrů dlouhá linie vzniká volným přelézáním technického výstupu z roku 2005, který zřídili Němci A. Steinel a D. Gebel v centrální části západní stěny Tsaranoro. Připomeňme, že cesta Tough Enough? je ve stejném masívu jako český prvovýstup O.Beneše a T. Sobotky, Short Cut 7c+, 800m, 2007.

Topo některých cest na Tsaranoro (Desnivel)

img1

Tsaranoro a Tough Enough?
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.