Lezecká Revue

Adam Ondra přelezl Action Directe

Adam Ondra se stal desátým člověkem, kterému se podařilo vylézt cestu Action Directe 11 na Waldkopf ve Frankenjuře. Povedlo se mu to v pondělí 19. května.

Autorem Action Directu, prvního 9a (11 UIAA) na světě, byl německý lezec Wolfgang Güllich, který tuto, svého času nejtěžší cestu, vylezl v roce 1991. Do té doby nejobtížnější Güllichovou cestou byl Wall Street 11- na frankejurský Krottensee Turm.

Už tehdy Wolfgang Güllich používal k tréningu jednoduchou desku s lištami (v Norimberském Fitness-centru Campus, proto se pro desku vžil název Campus Board ) na které trénoval dynamické poskoky i na jednotlivých prstech. Takto připraven byl schopen vylézt i svojí nejtěžší a také svojí poslední cestu ve Frankenjuře - Action Directe. Za necelý rok po tom zahynul při autohavárii.

Linii Action Directu objevil český lezec, emigrant Milan Sýkora. Byla na něj však příliš obtížná, a tak svůj projekt přenechal Güllichovi. S novou motivací začal Wolfgang trénovat na Campus Boardu . Vzhledem k boulderovému charakteru cesty si uvědomoval, že výstup nemůže trvat déle než čtyřicet vteřin, aby nepřekročil dobu anaerobní zátěže. Po několika měsících tréningu a jedenácti dnech nacvičování přímo v cestě Güllich nakonec Action Direct přelezl. Obtížnost lezení tak posunul ke stupni 11.
Cestu se podařilo zopakovat až o čtyři roky později, v roce 1995, německému lezci Alexanderu Adlerovi.

Dalšími přelezy jsou:
3. Iker Pou ESP(2000)
4. Dave Graham USA (2001)
5. Christian Bindhammer GER(2003)
6. Richard Simpson GBR (2005)
7. Dai Koyamada JPN(2005)
8. Markus Bock GER (2005)
9. Kilian Fischhuber AUT (2006)
10. Adam Ondra CZE (2008)

Dai Koyamada v Action Directu - video:

img1

Waldkopf s Action Directem 11
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.