Lezecká Revue

Švýcarský prvovýstup na Teng Kang Poche 6500m

Švýcarským lezcům Ueli Steckovi (31) a Simone Anthamattenovi (24) se podařil prvovýstup alpským stylem v severní stěně Teng Kang Poche 6500m v regionu Khumbu v Nepálu.
Cesta Checkmate- (Šachmat) má obtížnost VI M7+ nebo M6 A0, 85°, 2000m.

První pokus dali oba Švýcaři 10. května. Husté sněžení a silný vítr je však zastavil ve výšce 6000 metrů. Ke druhému pokusu nastoupili 21. května. Po dvou bivacích přelezli severní stěnu a dosáhli ostré vrcholové hrany v 6350 m, kde bivakovali potřetí. Na vrchol dolezli následující den, 24. května.

Teng Kang Poche bylo oficiálně otevřeno pro horolezecké výstupy v roce 2002. Od té doby se severní stěna stala svědkem asi devíti pokusů o své přelezení.

Ze severu na Teng Kang Poche zatím vedly dvě linie. Edge of Darkness, TD+/ED1 z roku 2004 od Britů Nicka Bullocka a Nicka Cartera. Tento výstup vede severozápadní částí stěny, nekončí na vrcholu ale na západní hraně masívu Teng Kang Poche.

Minulý rok Nick Bullock vylezl sólo další cestu nalevo od pilíře v levé části severovýchodní stěny a dolezl na vrchol východní hranou.

O průstup výrazným severním pilířem se snažila i česko-slovenská expedice v roce 2002.
Slováci Jaro Dutka a Martin Heuger se pokusili vylézt direct pilíře a Češi Radek Lienerth s Alexandrem Tolochem nastoupili do stěny vlevo od pilíře. Ale pro velmi špatné sněhové podmínky neuspěli.

Ve směru strmého severního pilíře se podařilo vylézt až letos Švýcarům, kteří výstup pojali jako přípravu na prvovýstup jižní stěnou Annapurny I.

Zdroj a více informací na:www.uelisteck.ch

Související článek :Rychlostní rekord na Eigeru

img1

Teng Kang Poche, SV pilíř


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.