Lezecká Revue

Eiger, první deset mínuska v severní stěně

Na Eiger byla vylezena zatím nejtěžší cesta v jeho severní stěně, Odyssee 8a+ (1400m). Pochází z dílny Roger Schäli , Robert Jasper a Simon Gietl.
Linie Odyssee prolézá nejstrmější pasáže Rote Flüh a Českého pilíře vpravo od Heckmaierovi cesty.

Historie této linky sahá do roku 2009. Tehdy se Jasper a Schäli soustředili na volné přelezy John Harlin Direttissimi s dolezem Heckmairem (2010) a na Direttissimu Piola - Ghilini (2013).
V mezičase se také pokoušeli o směr, kterým dnes vede Odyssee. Pro nízké teploty však dokázali volně přelézat jen pasáže kolem 7c. Celkově tak dvě třetiny stěny.

Rozhodující bylo letošní léto 2015. V Alpách bylo nejtepleji za posledních 150 let a k tomu tým posílil Ital Simon Gietl. To vedlo k dokončení Odyssee 8a+, která je momentálně nejtěžší cestou v severní stěně Eigeru.
Je o půl stupně těžší než Paciencia, zřízená Stephanem Siegristem a Ueli Steckem v roce 2003 a volně přelezená Steckem v roce 2008. Klasifikace Odyssee však zatím čeká na potvrzení a také na jednodenní přelez.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.