Lezecká Revue

Mount McKinley (6168m) už jenom Denali.

Nejvyšší hora Severní Ameriky Mount McKinley (6168m) se vrací ke svému původnímu indiánskému názvu Denali. Vláda USA ji oficiálně nazývala McKinley podle Williama McKinley z Ohia, který se v roce 1896 stal 25. prezidentem Spojených států.

Po více než 100 letech tak dochází k vyřešení sporu o název hory, který vedla Aljaška s federální vládou USA. V minulosti učinila několik pokusů o navrácení původního jména Denali. Pokusy však vždy blokovalo Ohio, rodný stát Williama McKinley.

Denali je nad okolní krajinu vyzdviženo asi o 5500m. Leží totiž na plošině, která je pouhých 600m nad mořem. To je více než u Mount Everestu, jehož vrchol leží nad tibetskou náhorní plošinou jen o 3650m výše.

www.bbc.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.