Lezecká Revue

Chulilla

Kaňon řeky Turia, asi 50 km západně od Valencie, stojí za návštěvu. Jeho stěny, vysoké až 160m se ostře zařezávají do vápencových vrstev přírodního parku Calderones. Tvar kańonu připomíná podkovu. Na jednom konci je přehrada Loriguilla a na druhém se choulí pitoreskní vesnička Chulilla.

Ve vesnici Chulilla se dá sehnat ubytování. Třeba v lezeckém refugiu El Altico, kde také seženete paperbackového průvodce na oblast. Pokud se však budete chovat nenápadně, můžete tábořit zdarma v lomu na úrovni lokálního extrému podkovy říčky Turia.

Zvolíte-li k ubytování lom, je přístup pod první sektor asi 20 minut. 500m od lomu cesta pokračuje po okraji kaňonu až k místu, kde sestupujeme na most vedoucí na druhou stranu řeky a na dno kaňonu. Jeho šířka je tady asi 30m a hloubka kolem 40 m.

Následuje druhý most, za kterým je sektor Caňaveral. Kolem 10h sem však už svítí. Později odpoledne tady už bude stín a s ním přijde příležitost onsajtnout některou z místních cest. Třeba Kaplan 7a, nebo Toto un Clasico 7b+, či větší tvrďáci mohou zkusit Todo un Clasico 7c.

Na seznámení s oblastí, nebo každodenní rozlez, je vhodnější si zalézt v některém ze sektorů na druhé, stinné straně kaňonu. Nejspíš se rozhodnete pro sektor El Oasis, který je o 20 min chůze dál.

Ač je v kaňonu kolem 800 cest, většina lezců začíná právě tady, v sektoru El Oasis. Přivede je sem větší hustota lehčích cest, 6a - 7a fr. klasy. Pokud jste pohodáři a trochu si nepřivstanete, musíte počítat s velmi pozvolným začátkem lezení. Lehčí cesty bývají kolem 10h už obsazené.

El Oasis naleznete snadno. Traverzujete pravou, stinnou stranu kaňonu tak dlouho, až se množství horolezeckých sedáků a horolezeckých přileb na kamenech pod stěnami začne zvyšovat. V tu chvíli přicházíte pod první lehčí linky sektoru El Oasis.

Po dopoledním rozpinkání, můžete na pravé straně kaňonu vyzkoušet něco těžšího. Třeba pěknou Nibelungalos 7c v sektoru El Algarrobo nedaleko El Oasis. Nebo si můžete posunout osobní maximum na Magica Montana 8b v sektoru El Balconcito.

Zkušení mohou namítnout, že zdejší klasifikace je mírně inflační. Řekl bych ale, že jde o subjektivní názor. Technické, silově vytrvalostní lezení po různých lištách, hadech, boulích, stiskách a lecčem dalším se musí umět. Zejména, když mnoho místních linek má kolem 40m.

Do oblasti Chulilla jeďte s vybavením od Affekt.cz

img1Místní lidé bez domova. V lomu je místo pro každého dobrého člověka.Nibelungalos 7cChulilla
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.