Lezecká Revue

Srbsko a Roviště do mobilu

LEZENÍ DO MOBILU - lezecké průvodce pro Android

Zvrácený Ráj po zemětřesení v Nepálu.

...Jeden cizinec mířící dolů, od pohledu Ind, se dal se mnou do rozhovoru. Jakmile zjistil, že jsem z České republiky, vybuchnul na mne jméno Josefa Rakoncaje, přeci ten, co byl jako první 2x na vrcholu K2! Jasně! Představil se pod přezdívkou Sri, T. Sridharan z Indického horolezeckého svazu, s Jožkou Rakoncajem a dalšími Čechy byl jako styčný důstojník pod Nanda Devi.
Hned vychrlil několik českých slov, publikovatelných i nepublikovatelných a pár bodrých historek, jak ho jako Inda trápili hovězím a brambory, protože nic jiného už prostě nebylo. Vyměnili jsme si kontakty na sebe, slíbil jsem, že vyřídím pozdravy, společné foto, rozloučení a každý z nás udělal několik málo kroků ve svém směru.

Celý ten kopec, ta hora, po které jsem kráčel, začala kymácet

„Thomas, that´s earthquake! Lie down!“

V tom momentě se celý ten kopec, ta hora, po které jsem kráčel, začala kymácet. Byl problém se udržet na nohou. Nechápal jsem, o co tady jde. Překvapení? Každopádně! Něco takového jsem ještě v životě nezažil. Koukal jsem na Sriho několik prvních vteřin, kdy jsem balancoval na nohou, až na mne vykřikl: „Thomas, that´s earthquake! Lie down!“

V tom momentu jsem pochopil, že jsem v situaci, kterou jsem ještě nikdy nezažil. Žádný takový pocit jsem si nemohl z minulosti vybavit. Ležel jsem kousek od Sriho, kopec se dále třepal.

Jak dlouho to vše trvalo? Nevím. 15, 30 vteřin? Více? Netuším. Naproti přes údolí začaly padat první ohromné sesuvy půdy, nějaký pod námi, o čemž svědčil ohromný oblak prachu, který se vyvalil nahoru. Všude okolo ohromný rachot padajícího kamení a pukajících skal. Pak to na nějakou dobu ustalo. Kameny rachotily dále. Leželi jsme dále na stezce. Kolem nás se prohnalo stádo koz a krav.

V ten moment jsem nikterak netušil, jaké následky zemětřesení mělo

Zvedli jsme se, opětovně se rozloučili a vydali se každý opačným směrem. Dodnes nevím, zda bylo mým záměrem pokračovat dále do Sherpagaonu 2.563 m nebo se jen podívat po páru, který nás při rozhovoru předešel. Každopádně jsem měl obavy pokračovat dále. V ten moment jsem nikterak netušil, jaké následky zemětřesení mělo.

Popošel jsem jen pár desítek metrů a ostrvě s chodníkem roztrhaným od zemětřesení jsem našel choulící se pod keři dotyčný pár. Mladá Američanka byla absolutně vyděšená, její manžel také moc netušil, v jaké šlamastice se všichni nacházíme. Byly jen kousek od travnatého svazu, po kterém se jako velké kulečníkové koule kutálely ďábelskou rychlostí balvany a kamení z hřebene nad ním. Tam nebylo žádného úkrytu. Následovaly další otřesy, které nás opětovně přibyly k zemi. Kopec se kymácel o něco méně, burácení padajícího kamení a sesuvů půdy naopak ještě zintenzívněl. Dlouhé minuty ubíhaly.

Co dále? Kam dále? V zápětí došel ještě nepálský průvodce s dvěma turisty, společně jsem se podívali na sebe, na rozervaný chodník plný trhlin a zaveleli k ústupu. Společně jsme došli nad vesnici Khangjing k velkému stavení Surka lodge, kde se nás sešel první hlouček překvapených a vyděšených místních a turistů. Okolí Surka lodgi bylo pro nás na několik dní novým domovem, kde jsme čekali na informace, nějaké zprávy, prožívali společně další otřesy a mnohé příběhy a v neposlední řadě čekali na záchranu z oblasti postižené silným zemětřesením. Trek v Himálaji ve skupině Langtang nabyl jiného, nečekaného rozměru. Zvrácený ráj.

Úryvek z blogu Tomáše Obtuloviče tomasobtulovic.blogspot.co.at

img1
Roviště do mobilu

Výběr cest na písku

Prachtel
Související články

Lumba Sumba Himal - promítání

Zemětřesení v Nepálu II.

Přispějte Nepálu postiženému zemětřesením

Zvrácený Ráj po zemětřesení v Nepálu.

Na Nanga Parbatu začíná být opět rušno.

V Rolwalingu se dařilo alpskému stylu

Burning Kharakas na neznámou šestitisícovku v Langtangu

Hagshu 6657m, prvovýstup Slovinců

Kishtwar, tři novinky od Švýcarů

Pokus o novou cestu na Mt.Abi komplikuje nový sníh

Thamserku 6623m, ruský prvovýstup z jihozápadu

Nepál sníží lezecké poplatky

Incident na Everestu

Tvrdá bitka na Everestu možná ukončila mezinárodní expedici

Spicy Game na Kamet 7756m

Dodo Kopold solo na Annapurně South

Zpráva o Martinovi Minaříkovi

Čtyřiadvacetihodinovka na Everestu

První zimní výstup na Makalu

Video z prvovýstupu na Kwangde

Nová cesta v severní stěně Kwangde Shar 6093m

Fotky z lezení

Kwangde-Ri

Between Sun and Shadow

Spanele na Teng Kang Poche

Cesta v S stene Kongde Nup vylezena

Nepalsky denik II.

Nepalsky denik I.

Nepálští Maoisté opět účtují


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí >Další [1-20] celkem článků:1030
index 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 
39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.