Lezecká Revue

Ray Jardine - otec našich přátel

Pokud se rozhodneme pro nějakou cestu v horách nebo na skalách ve které není umístěno žádné fixní jištění, mezi prvními věcmi které si nacpeme do batohu pravděpodobně budou frendy. Jsou totiž právem považovány za jeden z nejúčinnějších jisticích prostředků.

Málokdo však ví, že vynálezcem frendů (angl.Friend v překladu přítel) je americký skalní lezec, letecký inženýr Ray Jardine.

Ray Jardine coloradský rodák (narozen 1944) se přestěhoval v roce 1969 do Yosemit, americké Mekky skalního lezení. Zhruba od roku 1971 se v Údolí začal naplno věnovat volnému lezení (free climbing), ačkoli do té doby byl horlivým zastáncem aid climbing, tedy lezení za použití žebříčků a smyček umístěných ve skobách a v dalších jisticích prostředcích.

Volné lezení přivedlo Raye k myšlence vyvinout takové jisticí zařízení, které by bylo dostatečně lehké, pevné, dalo se snadno zakládat a opět vyndavat ze spár ve kterých vede většina výstupů v Yosemitech.

V roce 1973 mu jeho dlouholetý přítel Bill Forrest, vlastník firmy Forrest Mountaineering, poskytl plně vybavenou dílnu. Ray Jardine tak mohl začít s vývojem zařízení, které později nazval Friend. Toto zařízení se postupem doby doslova a do písmene stalo přítelem každého lezce.

Jardine díky vývoji frendů během svého lezeckého života volně vylezl okolo 50-ti prvovýstupů (v Yosemitech), včetně sedmi cest klasifikace 5.12 a první pět třináctky, legendární cesty Phoenix.

Ray je také průkopníkem volného přelézání dlouhých výstupů na El Capitana. V roce 1979 se jemu a Billu Pricemu podařilo volně přelézt cestu West Face za 5.11, do té doby lezenou technicky za A4.

V následujícím roce 1980 se ještě pokusil volně přelézt na El Capitana cestu The Nose. Vyzbrojen frendy a 42 fixními lany nastoupil do stěny tentokrát s Danielem Bolsterem. Po několika dnech lezení je zastavily až délky v koutu zvaném Eagle Corner. Ten pro vyčerpání svých sil už nezvládli.

Cesta West Face se tak stala první a po následujících osm let jedinou volně vylezenou cestou na El Capitana.
(V roce 1988 Todd Skinner a Paul Piana volně vylezli Salathé Wall.)

Frendy od roku 1973, kdy Ray Jardine vyvinul první prototypy, prošly dlouhým vývojem a dnes je vyrábí většina firem zaměřených na výrobu horolezeckého hardwearu.

img1

friend - výrobce Wild Country

použití friendů v praxi - Salathe Wall, El Capitan
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.