Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Biancograt

Obtížnost:

 AD, 3+ UIAA

Orientace:

 S

Autor:

 Alpenkalb, 2001

Kopec:

 Piz Bernina 4049m

Pohoří:

 Engadin

Země:

 Švýcarsko


Topo:

Biancograt.pdf

Lezení do mobilu

Popis:

Z chaty pravým svahem po suti a skalách do sedla Prievlusa 3430m 2,5hod, ze sedla nejprve vpravo následně přímo na hranu skalního hřebene a lehkým terénem/2 až 3/ až do sněhového sedla 3574m, kde začíná samotný Biancograt/1,5-2hod/.

Hřebenovou linií až na vrchol Pizzo Bianco 3995m/1,5hod/. Z PB ostrým místy zasněženým hřebenem přes 3 věže/2xslanění/ na vrcholovou hlavu/4 hod/.

Poznámka: Z Tschiervy je cesta zřetelná, označená odrazkami, místy jsou řetězy. Pod sedlem Prievlusa padají v létě kameny do firnového svahu a cesta vede nad odtrhovkou vlevo po skále-zajištěná řetězy.
Ze sedla jsou místy štandy osazené spity, slanění je vykruhováno, cesta je tudíž velmi dobře zajištěna. Případný ústup lze pouze stejnou cestou do sedla Prievlusa.

Cesta je velmi oblíbená, zvláště v hlavní sezóně jsou obě chaty plné a téměř všichni z Tschiervy jdou Biancograt. Vyplatí se jít velmi brzy/mezi druhou a třetí/ a dav nechat za sebou. Nad chatou se dá v případě plné chaty omezeně bivakovat na dvou místech, jinak až na ledovci pod sedlem.

Tip: Z Cna Tschierva lze během dopoledne realizovat snadný a krásný výstup na Piz Morteratch 3751m a na spíše skialpový Piz Tschierva 3546m.
Z Rif.Marco při sestupu hřebenem Fortezza je možné krátce odbočit na Piz Zupo 3996m, vrchol, který byl dříve považován za nejvyšší v oblasti Berniny.

Text a foto Luboš Klesa

Biancograt od chaty.

Lezení na první věž.

Lezení na první věž.

Vrcholový hřeben.

Vrchol

Sestup po Fortezzagrat

Piz Bernina

Přístup:

Výchozí bod Pontresina(Švýcarsko),v P. se nedá zadarmo zaparkovat, ideální je parkoviště 2km JV směr Berninapass.

Nástup: Cna da Tschierva 2584m/CAS/-4,5hod/!!!chata bývá v létě velmi plná, winter je krásný, prostorný/.

Sestup:

Sestupuje se hřebenem Spalla až do chaty na italské straně Rif e Marco 3597m.

Sestup je možné též realizovat v jarních měsících z hřebene přímo do sněhového kotle následně na pravý ostroh hřebenu Spalla, odkus vedou jen 2 slanění na sněhové plató nad chatou./1,5-2hod/.

Sestup z chaty

Traverzem po ledovci až pod výrazný sérak, cca 200m převýšením vystoupat pod hřeben Bellavista a následně traverzem až na skály hřebenu Fortezza. Při levé straně hřebene několika slaněními nebo lehkým slézáním až na kótu 3150m, odkud vede lehký ledovcový svah až na samotný ledovec Morteratch, po pravé straně na cestu a jí na nádraží, následně vlevo kolem vody k autu/6hod/.

Použitý materiál:

poloviční lano 50m,nějaké malé friendy a vklíněnce,dlouhé smyce,1 turisťák

přidej fotku